Çalışma AlanlarımAile İlişkileri Hakkında

Şubat 19, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/11.png

İnsanların yetişmesinde en önemli yer aileye aittir. Geleceğe hazırlayan ailede her birey kendini özel hissetmelidir. İdeal aile ilişkileri, duygu ve düşüncelerin açıkça ifade edildiği ortamda gelişir. Destekleyici ve anlayışlı aile ortamında büyüyen çocuklar, insanlarla daha açık ve sağlıklı iletişimler kuruyor. İletişime açık bireyler yetiştirmenin yolu aileden geçmektedir. Ortamın ideal olduğu ailede bireyler yaşanan sorunları ve çatışmaları daha kolayca aşabilirler.

Her ailenin aynı destekleyici ve işlevsel olduğunu söylememiz mümkün değil. Destekleyici olmayan ailenin bireyleri kendilerini önemsiz, yetersiz ve suçlu dahi hissedebilir. Güven duygusu yeterli seviyede olmayacağından diğer insanlara karşı güvensizlik sorunları baş gösterecektir. Kimliğiyle ilgili yaşayacağı sorunlara ilişkilerle ilgili sorunlar da eklenecektir.

Aile İlişkileri ve Sorumluluk

Toplumun ana temelinin aile oluşturur. Devamını sağlaması bakımından toplum, aileye çok önem vermektedir. Dengenin ve düzenin sağlanabilmesi için bireylerin aile içinde sorumluluk alması gerekir. Erken yaşlarda sorumluluk alan bireylerin ilerleyen zamanlarda daha fazla sorumlulukları taşıyacak hale geldiği görülmektedir. Bazı anne babalar çocuklarının yaşadığı sorunları kendileri çözerek çocuklarına en büyük hatayı yapmaktadırlar.

Aile İlişkileri

Çocuklar kendi hatalarını kendileri çözerek sorumluluk almalıdır. Onların sorunlarını çözmek sadece güvensiz bireyler yetiştirmek anlamına gelecektir. Yanlış yaptığında dahi anne babasının arkasında olduğu düşüncesi her istediğini yapabilecek bireylerin yetişmesine neden olmaktadır. Sorun çözen, kendine güvenen bireyler yetiştirmek için çocukların yanlışlarıyla doğrularıyla yüzleşmesine müsaade etmek gerekir. Gelişimine uygun sorumlulukları yüklenen çocuklar daha uyumlu, mutlu ve paylaşımcı oluyorlar.

Çarpık Aile İlişkilerini Değiştirme

Toplum içinde narsist anne babalar vardır. Narsist davranışlar, yetişmekte olan çocuklara büyük zararlar vermektedir. Fiziksel cezalar vermek, sinirlenmek, alay etmek, kontrol etmek, sahiplenmek gibi narsist davranışlar kadar aşırı korumacı davranışlar da çocukları olumsuz etkileyecektir.

Aşırı korumacı ve narsist davranışlı ebeveynlerin her ikisi temelinde yanlış aile ilişkileri yatmaktadır. Bulunduğu aile terk ettiğinde yanlışlardan uzaklaştığını düşünür insanlar. Durum zannedildiği kadar basit değildir. Çocukluk dönemlerinde görülen doğru olmayan aile ilişkileri nerede olunursa olunsun bireyle birlikte gelecektir. Problemli ilişkiler yeni kurulan aileyi temelinden etkileyeceğinden aile ilişkilerine çok önem verilmelidir. Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız, bireylerin yanlışları düzeltmek ve doğru aile ilişkileri kurmaları için gerekli desteği vermektedir.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button