Çalışma AlanlarımAile – Çift Danışmanlığı

Şubat 18, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/aile-terapii.jpg

Son zamanlarda aile – çift danışmanlığı konusunda yoğun bir talebin bulunduğunu ifade edebiliriz. Özellikle yoğun iş hayatı, stresli bir toplumsal yaşantı sonrasında çiftlerin birtakım sorunları yaşaması da olanak dahilindedir. Esasında aile içerisindeki sorunlar sadece anne ve baba arasında gerçekleşmez. Bununla birlikte kimi zaman aile üyeleri arasında da birtakım sorunlar baş gösterebilir. Böyle zamanlarda ise profesyonel bir destek almak her zaman akıllıca bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Aile ya da çiftler arasında bir sorun yaşandığı zaman aile ve çift terapisinin beraberinde önemli kazanımları getireceğini söyleyebiliriz. Özellikle aile bireyleri sorunlarla baş etme noktasında yetersiz kalıyorsa böyle zamanlarda bir uzmandan destek almak; akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkar! Nitelikli bir psikoterapi yöntemi olarak karşımıza çıkan aile danışmanlığı, profesyonel bir hizmet olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla bu tarz hizmetlerin mutlaka uzman psikologlardan alınması önerilmektedir.

aile – çift danışmanlığı

Çift Danışmanlığı Terapisi Nasıl Yapılır?

Elbette ki hemen her aileye ya da çifte uygulanan danışmanlık hizmeti aynı değildir. Burada tercih edilecek yöntem tamamıyla psikoloğuzun tercihine kalmıştır. Kimi zaman aile bireylerinin tamamı terapilere davet edilirken; kimi zaman isse sadece çiftler seanslara dahil edilmektedir. Yine bazı durumlarda çiftlerin teker teker seanslara katılım göstermesi de önerilmektedir. Problemin niteliği seansların nasıl yapılacağını da doğrudan etkilemektedir.

Aile – çift terapisinde bireysel psikolojik problemlerin aşılması noktasında bireylere özel danışmanlık uygulanmaktadır. Böylece ilgili bireyin söz konusu sorunun üstesinde gelmesine destek olunmaktadır. Tam da bu noktada sorunun kaynağına göre kimi zaman çocuk merkezli bir danışmanlığın da devreye girmesi gerektiği bilinmektedir. Çocuk merkezli danışmanlık hizmetinde öğretmenler ya da okul rehberlik servisi de sürece dahil olabilir.

Çift Danışmanlığı Hangi Sorunlarla İlgilenir?

Şayet çift danışmanlığı hizmeti söz konusuyla aşağıda sıralanan sorunlar akla gelmektedir:

  • Birtakım cinsel problemler
  • Evlilik ya da ilişki problemleri
  • Boşanma sürecine dair problemler
  • Aile içerisinde gelişen birtakım döngüsel farklılıklar
  • Kayıp ve yas gibi travmalar sonrasında baş gösteren sorunlar
  • Aile içerisinde bulunan bireylerin ruh sağlığına ilişkin problemler
  • Ekonomik, sosyal ya da sağlık sorunlarının aile ilişkilerini olumsuz etkilemesi

Görüldüğü üzere çift danışmanlığının ilgilendiği alanlar oldukça fazladır. Bütün bu bilgiler ışığında Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız nitelik düzeyi yüksek ve çözüm odaklı bir aile – çift terapisini danışanlarıyla buluşturmaktadır!

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button